Ile kalorii ma bułka jagodzianka?

ile kalorii ma bułka jagodzianka

Bułka jagodzianka to popularne w Polsce słodkie pieczywo, które cieszy się szczególną popularnością w sezonie letnim, kiedy świeże jagody są łatwo dostępne. Jagodzianka składa się z miękkiego ciasta drożdżowego i nadzienia z jagód, często z dodatkiem cukru.

Ile kalorii ma bułka jagodzianka w porcji?

Kaloryczność bułki jagodzianki zależy od jej wielkości oraz ilości użytych składników. Przeciętna jagodzianka waży około 100-150 gramów. Standardowa bułka jagodzianka o wadze 100 gramów zawiera zazwyczaj około 250-300 kalorii. Na tę kaloryczność składają się głównie węglowodany z ciasta, cukier dodany do nadzienia oraz ewentualne dodatki, takie jak kruszonka na wierzchu.

Jagodzianki mogą różnić się wartością kaloryczną w zależności od przepisu. Te przygotowane z większą ilością cukru, masła czy kruszonki będą miały więcej kalorii. Wersje z mniejszą ilością cukru i bez dodatków będą bardziej dietetyczne.

Podsumowując, bułka jagodzianka ma średnio od 250 do 300 kalorii na 100 gramów. Chociaż jagodzianka to smaczna przekąska, warto spożywać ją z umiarem, zwłaszcza jeśli dbamy o kaloryczność diety. Aby cieszyć się jej smakiem i jednocześnie unikać nadmiaru kalorii, można wybierać mniejsze porcje lub wersje z mniejszą ilością cukru.

Autor

  • Joanna Michalska

    Dietetyk i ekspert ds. zdrowego odżywiania. Joanna Michalska to ceniona dietetyczka z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zdrowego odżywiania. Jej pasją jest dzielenie się wiedzą na temat wartościowych składników diety, prowadzenia zdrowego trybu życia i osiągania długotrwałego dobrego samopoczucia. Jej porady na forlegs.pl pomagają czytelnikom skomponować zdrowe i zrównoważone menu, które pozytywnie wpłynie na ich zdrowie i energię - WHO - Faktyczne informacje na temat zdrowego odżywiania